شنوایی شناسی ۸۸همدان

علمی-فرهنگی-هنری

همت انسان ، کوه را به لرزش در می آورد!!!

ادیسون درسنین پیری پس از کشف لامپ یکی از ثروتمندان آمریکا به شمار میرفت ودرآمد سرشارش را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش که ساختمان بزرگی بود هزینه میکرد .این آزمایشگاه بزرگترین عشق پیرمرد بود .هر روز اختراعی جدید در آن شکل میگرفت تا آماده بهینه سازی و ورود به بازار شود .در همین روزها بود که نیمه های شب از اداره آتشنشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند که آزمایشگاه پدرش در آتش می سوزد و حقیقتا کاری از دست کسی بر نمی آید و تمام تلاش ماموران فقط برای جلوگیری از گسترش آتش به سایر ساختمان هاست! 

آنها تقاضا داشتند که موضوع به نحو قابل قبولی به اطلاع پیرمرد رسانده شود  ........ پسر با خود اندیشید که احتمالا پدرش  با شنیدن این خبر سکته میکند لذا از بیدار کردن او منصرف شد و خودش را به محل حادثه رساند و با کمال تعجب دید که پدرش در مقابل ساختمان آزمایشگاه روی یک صندلی نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره می کند!!!! پسر تصمیم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد.او می اندیشید که پدر در بدترین شرایط عمرش به سر میبرد.ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را دید و با صدای بلند وسرشار از شادی گفت :پسر تو اینجایی ؟می بینی چقدر زیباست ؟!! رنگ آمیزی شعله ها را می بینی؟!! حیرت آور است!!! من فکر میکنم که آن شعله های بنفش به علت سوختن گوگرد در کنار فسفر به وجود آمده است! وای !!! خدای من، خیلی زیباست! کاش مادرت هم اینجا بود و این منظره زیبا را می دید. کمتر کسی در طول عمرش امکان دیدن چنین منظره ی زیبایی را خواهد داشت !! نظر تو چیست پسرم؟!! پسر حیران و گیج جواب داد :پدر تمام زندگیت در آتش می سوزد و تو از زیبایی رنگ شعله ها صحبت میکنی؟!!! چطور میتوانی؟! من تمام بدنم می لرزد و تو خونسرد نشسته ای ؟!! پدر گفت پسرم از دست من و تو کاری بر نمی آید. در این لحظه بهترین کار لذت بردن از منظره ای است که دیگر تکرار نخواهد شد ....! در مورد آزمایشگاه و باز سازی آن فردا فکر میکنیم. اینک به شعله های زیبا نگاه کن که دیگر چنین امکانی را نخواهی داشت !!! 

 

توماس آلوا ادیسون سال بعد درآزمایشگاه جدیدش یکی از بزرگترین اختراع بشریت یعنی ضبط صدا را تقدیم جهانیان نمود .آری او گرامافون را یک سال پس از آن واقعه اختراع کرد ...........

تاریخ ارسال: شنبه 22 آبان‌ماه سال 1389 ساعت 08:50 ب.ظ | نویسنده: نوشین | چاپ مطلب 1 نظر